Sellest artiklist leiad vastused järgmistele küsimustele…
- Mis vanuses peaksid lapsed hakkama hambaid harjama?
- Kuidas mõjutab piimahammaste tervis jäävhammaste seisukorda?
- Kuidas hoolitseda lapse suuhügieeni eest erinevates vanuseetappides?
Piimahambad
Mis vanuses peaksid lapsed hakkama hambaid harjama?
Piimahambad on laste suus umbes 7–12 aastat ning seejärel vahetuvad need jäävhammaste vastu. Sel ajal on oluline piimahammaste eest võimalikult hästi hoolitseda ja veenduda, et need vahetuvad loomulikul teel jäävhammaste vastu. Kui Sinu laps peaks piimahamba kaotama hambaaukude või vigastuste tõttu, on üsna suur tõenäosus, et selle asemele kasvav jäävhammas võib oma algselt kohalt nihkuda ja puseriti kasvada. Lisaks sellele võib piimahambal olev kaarjes levida ka selle all olevale jäävhambale – need probleemid tähendavad, et tulevikus vajavad hambad ortodontilist ravi.
Väikesed suud ja käekesed
Kuidas valida õiget harja?
Lapse hambaharja valides pea meeles, et see peaks olema lihtsasti kasutatav ja samas ka funktsionaalne. Spetsiaalsed laste hambaharjad on loodud spetsiaalselt väikeste suude ja käte anatoomilisi vajadusi arvesse võttes. Tänu väiksematele harjapeadele on neid lastel ohutu kasutada ning pehmed ja tihedad harjased on õrnad laste igemete ja hambaemaili vastu. Lisaks on lastel väiksemat hambaharja lihtsam käes hoida ja sellega suus ringi manööverdada.
Leia lapsele meelepärane hambapasta
Laste hambapasta peaks olema õrn ja samas ka tõhus. Ja samuti võiks see olla ka lõbus, et muuta laste hambapesu pisut põnevamaks. Erinevate vanusegruppide vajadusi arvestades on loodud erineva fluoriiditasemega hambapastad. Laste hambapastad on saadaval mitmes erinevas lastele meelepärases maitses ning need sisaldavad vaid hoolikalt valitud koostisosi, mis aitavad kaasa tervete piimahammaste ja esimeste jäävhammaste arengule.
Soovitatav fluoriiditase laste hambapastas:
1
alates esimestest hammastest kuni 2. eluaastani
500 ppm
2
2–6 aasta vanuselt
1,000(+) ppm
3
üle 6-aasta vanuselt
1,450 ppm
Mida laste hambapasta sisaldab?
Kõik Curaproxi hambapastad sisaldavad ainult parimaid koostisosi ning neisse ei ole lisatud SLS-i, triklosaani ega mikroplasti. Curaproxi laste hambapasta sisaldab kasulikke koostisosi, mis on suurepäraste puhastamisomadustega, tugevdavad laste hambaemaili ja toetavad sülje loomulikku kaitsevõimet. Laste hambapasta koostisest leiad järgmised koostisosad:
Ensüümid
... mis toetavad lapse sülje kaitsevõimet, et see suudaks kaitsta lapse hambaemaili.
Ksülitool
... millel on õrn antibakteriaalne toime ja mis annab hambapastale naturaalselt magusa maitse.
Naturaalsed maitse
... ja lõhnaained – magus maasikas, mahlane arbuus või leebe münt– lase oma lapsel endale meelepärane maitse valida.
Fluoriid on oluline element hambaemaili remineraliseerimisel ja hammaste tugevdamisel. Täiesti ilma fluoriidita hambapastat vajad ainult siis, kui lapse individuaalsest seisundist lähtuvalt hambaarst seda konkreetselt soovitab.
Kokkuvõte
Oluline on hoolitseda lapse hammaste eest juba praktiliselt sünnist saati, et nende piimahambad ja nende asemele kasvavad jäävhambad oleksid võimalikult heas seisukorras. Soovitatav on aidata oma last ja juhendada neid hammaste puhastamisel kuni teismeeani. Lastega on kasulik regulaarselt suuhügieeni teemal rääkida ning selgitada neile, mis võib juhtuda, kui oma hammaste eest hoolitsemine unarusse jätta. Samuti jälgi, et lapsel oleks hammaste puhastamiseks olemas korralikud hooldusvahendid ja ta kasutab õigeid tehnikaid.